AKITA INU

Akita patrí k najstarším plemenám psov na svete. Doklady o chove možno sledovať az do 15.storočia. Archeologické nálezy však svedčia o mnoho staršom pôvode. Psi podobného vzhľadu určite v Japonsku existovali už pred približne 500 rokmi. V Japonsku platilo a stále platí, že akita inu predstavuje symbol zdravia a blahobytu. V Japonsku považuju akita inu za japonské kultúrne vlastníctvo. Štandard opisuje akita inu ako veľkého, pevného a stabilne stavaného psa s dobrými proporciami. Viditeľnými vzhľadovými znakmi sú vzpriamené, relatívne malé a mierne dopredu predklonené uši, stočený chvost a kludna povaha. Srsť je rovná, s hustou a mäkšou podsadou. Za typické farby sa v Japonsku považuje červená so svetlou maskou, žíhaná so svetlou maskou a biela. Akita je absolútne verná svojej rodine, je k nej pripútaná a poslucha ju. Je to kludný, vyrovnaný a odvážny pes, ktorý je vybavený dokonalým inštinktom k ochrane. Dve veci však akita rada nema: majiteľov, ktorí ju chcú k niečomu nútit a iných veľkých psov, ktorí sa jej hneď nepodriadia. Akita sa vyznáčuje sirokymi možnosťami využitia. Služila ako lovecký a stražný pes, ako pes záchranárský, slepecký a pracovný. Akita sa používala aj na lov malých divokých zvierat, ako aj na lov medvedov a čiernej zveri.V dnešnej dobe sa akita upľatňuje hlavne ako rodinný spoločník, sprievodný a strážny pes. Akita veľmi dobre vychádza s detmi. Ako pre všetky ostatné plemená psov aj tu však platí, že psi sa nemajú nechávať s deťmi spolu bez dozoru. Rozumne vychovaná a držaná akita je svojmu panovi verná, chova sa voči nemu spoľahlivo a poslúcha ho. Ako člen domacnosti je akita veľmi príjemná. Je kludná ,málo šteka. Relatívne spotrebuje malo potravy, ktora ma byt o to vyváženejšia. Ak budete k svojej akite pristupovať s trpezlivosťou a láskou, nájdete v nej jedinečného štvornohého priateľa.

Naši veteráni:  •  AYOKO - Zlaté Srdce  • 


BERNSKÝ SALAŠNÍCKY PES

Bernský salašnícky pes bol chovaný v okolí Bernu ako strážny, tažný pes. Je to pes dlhosrstý, trojfarebný, viac než stredne veľký, silný a pohyblivý pracovný pes so silnými končatinami, harmonický a vyrovnaný. Je pozorný, bdelý a nebojácny v každodenných situáciach, dobromyseľný a prítulný v správaní voči dôverne znamým osobám. S radosťou sleduje dianie okolo seba a dokáže rozlišovať medzi živými bytosťami, vecmi a udaľosťami svojho domova. Spoľahlivo oznamuje neobvyklé dianie a je pripravený brániť svojich ľudí aj ich majetok. Je poslušný a nadšene plní uložené povinnosti. Pritom sa za jeho robustným zovnajškom skrýva jemný láskyplní cit, vďaka ktorému je tento bývali pastiersky a strážny pes príťažlivý práve pre modernáho človeka v jeho pretechnizovanom svete.

Naša veteránka: •  CARFI ESSI


KING CHARLES ŠPANIEL

King Charles Španiele poznáme ho v štyroch farebných rázoch

PRINC CHARLES ŠPANIEL - farba bieločierna s palením / tricolor
BLENHEIM ŠPANIEL - farba biela s hnedými škvrnami
KING CHARLES ŠPANIEL - farba čierna s palením / black and tan
RUBY ŠPANIEL - farba gaštanovohnedá

Je to malý temperantný živý španiel s tapkatým noštekom a váhou od 3,6 do 7 kg. Má bohaté osrstenie a rovnú dlhú srsť. Bohaté osrstenie je najmä na ušniciach. Oči sú veľké, tmavé, plné a má pigmentované viečka. Je to vyslovene bytoví psík, absolútne nevhodný do kotercov. Už v minulom storočí si na tieto psy potrpeli královne a šlachtičné. Tieto dámy bez nich neurobili ani krok a faktom je aj to, že sa s nimi nechávali malovať. Je mnoho obrazov, na ktorých sú práve tieto psíky. Je to psík malý vzrastom, ale s veľkým srdcom, ktorý je najradšej keď može byť neustále so svojim pánom a robiť mu spoločnosť.

Naši psi:  •  ANEMARI  •   •   •   •   •