História plemena AKITA INU

Originálny názov plemena : Akita inu

Krajina pôvodu : Japonsko

Doba vzniku : 17.storočie

Pôvodné využitie : Lov vysokej zveri, psie zápasy

Dnešné využitie : Spoločník, služobný pes

Priemerná dĺžka života : 10-12 rokov

Hmotnosť : 34-50 kg

Výška : 60-71 cm

História
V Japonsku znamenajú slová ,,inu” alebo ,,ken” psa. Akita inu je pes z oblasti akita. V Japonsku platí, že akita inu predstavuje symbol zdravia a blahobytu. V Japonsku ho považujú za kultúrne vlastníctvo. V roku 1957 sa japonský bádatelia vydali na expedíciu k južnému pólu. Na túto expedíciu si so sebou zobrali aj 20 psov z tohto plemena, na ťahanie saní. No expedícia sa musela vrátiť nazad, kvôli zlým poveternostným podmienkam. Vybavenie a tiež psov však nechali na polárnom kruhu. Všetci milovníci psov boli vtedy veľmi pobúrený. O tri roky neskôr sa expedícia zopakovala. Prekvapenie bolo veľké, keď na starom táborisku našli ešte z pôvodných dvadsiatich psov dvanástich. Všetci boli v dobrom zdravotnom stave. Psy lovili tulene a iné zvieratá. Časom sa však zrejme v extrémnych podmienkach prejavil aj kanibalizmus a ôsmy chýbajúci psy asi padli za obeť silnejším dvanástim. Cisár Hirohiko dal podnet, aby na pamiatku tejto udalosti bol odhalený pamätník dvanástich akitov životnej veľkosti. Tento pamätník má pripomínať pamätný výkon psov japonského národného plemena akita inu. Čistokrvný akita inu je považovaný dodnes za symbol postavenia. Je to staré plemeno, no kedy sa toto plemeno objavilo je otázne. Jedny hovoria, že pred 200 rokmi, iný zase, že pred 400 rokmi. Presné obdobie vzniku sa nedá predne určiť, lebo sa neustále menilo. Prvé dôkazy o psovi typu akita pochádzajú z obdobia ,,Edo”. Už od roku 1500 vraj viedli jeho plemennú knihu. Na jeho vyšľachtení sa podieľal japonský šľachtic, ktorý žil vo vyhnanstvo v provincii Akita na ostrove Honšú. V roku 1948 bol v japonsku založený Kennel Club, ktorý je dnes členom FCI. FCI zaregistrovala plemeno až v roku 1964. Japonský chovatelia odrádzajú európskych milovníkov akitov, aby si akitu kupovali v Japonsku, pretože sú presvedčený, že pravého akitu inu chovajú len oni.

Typy

Japonské plemená špicov sú klasifikované podľa veľkosti na veľké, stredné a malé. Veľké - akita, stredné - šika a malé – šiba.

Všeobecný vzhľad

Akita inu je veľký, plne proporciovaný, pes so silnou, súmernou stavbou tela. Hlavu má k pomeru telu primeranú, s osobitým medvedím výzorom. Stredne dlhý ňufák sa ku koncu mierne zužuje. Oči sú malé, majú tmavohnedú farbu, čím je tmavšia, tým lepšie. Takmer trojuholníkového tvaru. Pomerne malé uši, sú silné, trojuholníkového tvaru, nosené nad očami v rovine chrbta a krku, ľahko naklonené dopredu. Nosná huba veľká a čierna. Krk silný a svalnatý, bez lalokov. Telo býva skoro kvadratické, len suky môžu byť o niečo dlhšie. Chrbát je rovný a krátky, bedrá sú široké a svalnaté. Hrudník široký, s mierne klenutými rebrami a vtiahnutým bruchom. Akita inu má rovné predné nohy, lakte priliehajú k telu. Laby siné, okrúhle, klenuté a tesno zovreté. Chvost býva vysoko nasadený, silný, pevne stočený, nesený cez chrbát.

Srsť a farba srsti
Srsť akitu inu býva tvrdá, rovná a odstávajúca, má rovné a silné pesíky, podsada mäkká a hustá. Farba srsti báva červená, čierna, sézamová, biela, alebo žíhaná. Farebné znaky musia byť dobre ohraničené. Všetky uvedené farby okrem bielej musia mať belavé sfarbenie na okrajoch papule, na tvári, pod hrdlom, na hrudníku a bruchu, na spodnej línii chvosta a na vnútorných stranách končatín tzv. urajiro.

Povaha

Akita inu je dôstojný, kľudný, verný, poslušný a chápavý pes. No niektoré jedince môžu byť náladové a niekedy ťažko zvládnuteľné. So svojou dosť tvrdou povahou, panovačnosťou a značnou fyzickou silou je skôr vhodný pre skúsených kynológov.

Spoločenská charakteristika
Svojmu pánovi je akita oddaný, rovnako ako celej jeho rodine, kde sa prejavuje prítulne. K cudzím ľuďom je nedôverčivý, k útočníkovi vie nekompromisne a tvrdo zasiahnuť. Zvieratá, ktoré s ňou žijú v spoločnej domácnosti príma dobre. Vo vzťahu k ostatným psom sa môže niekedy prejavovať agresívne, kontaktu s nimi je nutné učiť ho od malička. Najmä samce bývajú pri stretnutiach s inými psami niekedy bojovne naladený.

Vzťah k deťom

Dobre vedený pes je deťom dobrým kamarátom a ochrancom. K prejavom detí býva akita pomerne tolerantný. Deťom je však potrebné vysvetliť, že pes je živá bytosť, ktorá má svoje potreby a naučiť ich správnemu prístupu. Rovnako tak je potrebné usmerňovať chovanie psa k deťom. Výchova
Ako každý pes potrebuje základný výcvik poslušnosti, ktorý musí byť nie len dôsledný, ale aj spravodlivý. Neprimerané tresty môžu nepriaznivo pôsobiť na psychiku psa. Keďže tieto psy sú dosť ľahostajné a zdržanlivé ich výcvik je nie veľmi zábavný, niekedy až nudný.

Držanie
Akitu inu ustajníme najlepšie v koterci. Akita inu ustajnený v koterci sa cíti dobre, to však neznamená, že v ňom má byť stále zavretý. Každý deň potrebuje pravidelnú prechádzku. Koterec by mal mať dobre izolovanú búdu s možnosťou výbehu. Priviazanie na reťaz je nevhodné.Ak sa ho však rozhodnete chovať v byte, čo nie je pre jeho veľkosť veľmi vhodné, mal by mať dostatočne veľký priestor s mäkkou podložkou, aby sa mohol pohodlne natiahnuť.

Pracovné využitie
Toto plemeno má dnes využitie ako spoločník a služobný pes, vhodný na stráženie obydlí. Prv však bol využívaný ako bojovný a všestranný pracovný pes.

Starostlivosť

Pravidelné ošetrovanie a čistenie srsti je samozrejmosťou. Každý deň potrebuje pravidelné vyčesanie hrebeňom. Vyčesávame odumretú srsť, zlepené a spletené časti. Dávame pozor aby sme hrebeňom nevytrhali hustú podsadu. Potom psa vykefujeme, kefou ho zbavíme prachu. Kefou pracujeme aj proti srsti. Pokiaľ váš pes žije v čistom prostredí, má jeho srsť aj koža samočistiace schopnosti a nie je potrebné časté kúpanie. Pokiaľ je už nutné ku kúpaniu pristúpiť, je nutné použiť len vysoko kvalitné prípravky, určené k starostlivosti o psa. Po umytí srsť poriadne vyutierame a po vysušení vykefujeme. Pri návrate z vychádzky vždy prehliadneme nohy, pretože pri vychádzke v teréne sa môžu poraniť najmä nášľapové podušky. Otrieme ich vlhkou handričkou a poranené miesta vydezinfikujeme. Dôležitá je taktiež starostlivosť o oči a uši. Oči pretrieme po vychádzke vlhkou handričkou alebo vatou. Uši čistíme vatovým tampónom a prípravkom určeným k čisteniu uší psov alebo ušným púdrom pre psa.

Príprava na výstavu
Pokiaľ chcete svojho psa vystavovať spojte sa s niektorým klubom chovateľov akita inu a staňte sa jeho členom. Predtým, než pôjdete prvý krát na výstavu so svojím psom, skúste navštíviť inú výstavu ako pozorovateľ. Psa musíte naučiť stáť vo výstavnom postoji, v ňom sa ukazujú všetky jeho prednosti. Rozhodca pozoruje stavbu tela psa, pozerá zuby a skus, u samcov semenníky. Aby ste získali so svojím psom ocenenie, musíte splniť niekoľko predpokladov. Najdôležitejší je krásny vzhľad psa, udržovaná srsť, ale taktiež chovanie psa.

Výživa šteňaťa
Šteňa po odstavení by malo byť kŕmené kvalitným suchým krmivom pre šteňatá asi do veku jedného roka. Šteňatá v tomto období rastú najrýchlejšie, preto je veľmi dôležité zloženie potravy.

Výživa dospelého psa

Je nutné vybrať krmivo čo najvhodnejšieho zloženia, pretože zloženie potravy má vplyv na zdravie, temperament a kvalitu srsti čuvača. Renomovaní výrobcovia krmív dodávajú na trh krmivá, ktoré obsahujú vyvážené množstvo všetkých zložiek krmiva. Pohybovo aktívnejší psy môžu mať iné nároky na krmivo, než psy, ktorí nemajú pohybu príliš veľa.

Výživa starého psa
Starší pes sa menej pohybuje a častejšie a viac spí, preto mu krmivo pre aktívne dospelé psy nie je vhodné podávať, z dôvodu priberania na váhe. Na stravu pre seniori je potrebné prechádzať pozvoľna a psovi môžeme podávať potravu častejšie a v malých dávkach, ktorú lepšie z trávi.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Tento elegantný, pokojný, sebavedomý pes sa iste stane vašim dobrým priateľom a výborným spoločníkom, a ak si ho dobre vycvičíte aj dobrým strážnym psom, no musíte mu venovať aj dostatok času.